O projekcie

Rozwój cywilizacji i technologii sprawił, że stykamy się z innymi kulturami coraz częściej. Doprowadza to do sytuacji, w których nie zawsze wiemy jaką przyjąć postawę względem tego, co dla nas obce i nieznane. Naszą misją jest prezentowanie ludziom innych kultur, innych „światów”. Dlaczego? Ponieważ można się z nich wiele nauczyć, są niewyczerpanym źródłem inspiracji, a nawet pomagają spojrzeć na własną rzeczywistość z dystansem i nową perspektywą. Spotkania międzykulturowe ubogacają obie strony. Mamy nadzieję, że dzięki naszym działaniom niepewność wobec obcości zamieni się w ciekawość świata i otwartość na nowe.

 

Festiwal Kultiwarium to projekt Fundacji El Puente, mający na celu szerzenia idei dialogu międzykulturowego. Impreza dedykowana jest wszystkim zainteresowanym – mamy nadzieję, że w różnorodnym programie każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Nazwa Festiwalu powstała z połączenia dwóch słów łacińskiego pochodzenia – „kultura”„waria”, gdzie drugie oznacza „różności, rozmaitości, różne rzeczy”. Ponadto nasze skojarzenia sięgały akwarium, warzenia, wariacji, kultywowania. Wszystko sprowadza się do istoty naszego zamysłu: by wymieszać wszystkie kultury w jednym kotle i utworzyć wyjątkowe, kolorowe, zachwycające i inspirujące… coś – tak naprawdę sami nie jesteśmy pewni co wyjdzie z takiego miszmaszu. Może powstanie sushi z paelli? Lub indyjsko-indiańska opowieść? Kto wie, co może się zdarzyć. Mamy nadzieję, że nasz Festiwal wybuchnie feerią kolorów w środku późnojesiennej listopadowej szarówki i ukaże całe piękno wielokulturowego Krakowa w pełnej krasie.