Wszystkie wydarzenia festiwalu


Spotkanie „Himalaje na 4 łapach”

Czwartek,  godz. 20:00,  Domek (ul. Dajwór 16, Kraków)
Prowadzenie: Agata Włodarczyk, Przemek Bucharowski
Wstęp: wolny

 

55 dni, ponad 500 km, 12 himalajskich dolin, wysokość ponad 4300 m n.p.m. – tak w liczbach można streścić wyprawę Agi, Przemka i Diuny przez Himalaje Garhwalu. A ta przygoda to dużo więcej:  Nie było łatwo – codziennie towarzyszyły nam krew, pot i łzy, deszcz, śnieg i grad, te jednak były w końcu wypierane z naszej świadomości przez towarzyszącą nam przepiękną scenerię Himalajów. Gubiliśmy się, wspinaliśmy zboczami porośniętymi przez kwitnące rododendrony, zsuwaliśmy się po urwistych śnieżnych zboczach himalajskich dolin. Paliliśmy kadzidełka w przydrożnych stupach, rozbijaliśmy namiot z widokiem na sześcio- i siedmiotysięczne szczyty, kąpaliśmy się w lodowatej wodzie wypływającej z lodowców górskich. Diuna szalała na polach śnieżnych zjeżdżając z nich na grzbiecie, a wieczorem grzała nas w namiocie.

Zapraszamy na niezwykłe spotkanie, podczas którego trójka naszych gości opowie o swoich przygodach i pokaże niezwykłe zdjęcia z tego mało znanego i trudno dostępnego zakątka świata.

Więcej informacji o Watasze na stronie internetowej: http://3wilki.pl

 

 


Warsztaty biznesowe „Między Dzikim Zachodem, a Dalekim Wschodem”

Piątek, godz. 9.00-12.00, Wyższa Szkoła Europejska (1)  (ul.  św. Filipa 25, Kraków)
Prowadzenie: Monika Schwertner (monikaschwertner.pl)
Warsztaty bezpłatne,  zapisy przez formularz

 

„Między Dzikim Zachodem a Dalekim Wschodem” – czyli jak robić biznes w Ameryce i w Japonii. Warsztaty dedykowane są przedsiębiorcom, menedżerom, kierownikom projektów, ale również studentom znajdującym się dopiero u progu swojej zawodowej kariery, którzy chcą dowiedzieć się:
– jak definiuje się przywództwo i zarządzanie w USA i w Japonii
– jakich cech oczekuje się od typowego lidera biznesu danego kraju
– co oznacza dobra organizacja pracy w danej kulturze
– jak buduje się szacunek i zaufanie
– co jest podstawą pozytywnych relacji biznesowych i efektywnej komunikacji między pracownikami w wybranych krajach.

Warsztat poprowadzi Monika Schwertner.Monika podróżowała biznesowo do różnych zakątków świata w Europie, Afryce, Stanach Zjednoczonych i Azji, i jest uważnym obserwatorem różnic kulturowych oraz pasjonatką kryjącego się za nimi potencjału. Jej doświadczenie zawodowe to wiele lat pracy na stanowiskach menedżerskich i członka zarządu w korporacjach reprezentujących różne sektory i różne geograficznie kultury organizacyjne – od amerykańskiej po japońską. W ostatnim miejscu zatrudnienia w randze Członka Zarządu, współpracując z biznesem na poziomie międzynarodowym, nadzorowała prace zespołu w Indiach.

Obecnie prowadzi projekty coachingowe, szkoleniowe i rozwoju organizacji w Europie, Azji i Afryce. Współpracowała dotąd z firmami: ABB (Asea Brown Boveri), BPH, UBS, Elica, Tokai Rubber Industries, Delphi, ENI, Wabco, Brown Brothers Harriman, NTT Data, Verisgn, Alexnder Mann Soltions, Euroscript, Heineken. Monika porozumiewa się w języku polskim, angielskim, hiszpańskim, rosyjskim.

 

 


Warsztaty wielokulturowości dla dzieci

Piątek, godz. 8.00-12.00, Szkoła Podstawowa nr 55
Prowadzenie: Paulina Banasik, Izabela Pisarek
spotkanie zamknięte

 

Warsztaty wielokulturowe mają na celu pokazanie dzieciom różnorodności świata poprzez zaprezentowanie im kilku kultur z innych zakątków naszej planety. Mapa świata i kolorowe grafiki będą punktem wyjścia do opowieści o Chinach i kulturze konfucjańskiej, Indiach, krajach arabskich, Afryce i Ameryce Południowej. Dzieci poznają najważniejsze religie, najbardziej charakterystyczne, znane zabytki oraz tradycyjne stroje, język i lokalną kuchnię.  Zajęcia te mają na celu budowanie wśród uczestników postawy otwartości i ciekawości względem tego, co nieznane.

 

 


Spotkanie „Chiny (nie)codzienne”

Piątek, godz. 11.00 – 13.00, Wyższa Szkoła Europejska (2) (ul.Westerplatte 11, Kraków)
Prowadzenie: Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik
Uczestnictwo bezpłatne,  zapisy przez formularz

 

Zbiór zdjęć i opowieści z kilku pobytów w Państwie Środka na przestrzeni jednej podróży trwającej 4 lata. Chiny, kraj ogromny – bardzo zróżnicowany społecznie i kulturowo, za każdym razem ukazuje obserwatorowi inne oblicze. Autorzy prezentacji omijając wielkie miasta docierali do mniej znanych zakątków kraju.  Wszystko po to, aby być jak najbliżej ludzi, poznać ich troski, radości i smutki. Dzięki otwartości i dociekliwości trafiali do chińskich domów, dzięki czemu poznali wielobarwny świat „Niebiańskiego Królestwa”.

Alicja Rapsiewicz i Andrzej Budnik wyjechali z Polski 1 lipca 2009 roku. Przejechali lądem Azję z zachodu na wschód. Przeprawili się jachtem z Timoru Wschodniego do Australii, gdzie kupili samochód terenowy i w nim zamieszkali na blisko 9 miesięcy. Gdy nasycili się dziką Australią, ponownie wsiedli na pokład jachtu i pływali nim przez 4 miesiące (jako załoga) wśród rajskich wysp Indonezji. Po dotarciu do Tajlandii, stwierdzili, że powrócą rowerami do Polski przez Hong Kong, Japonię i góry Pamiru, Afganistan, Azję Środkową i Kaukaz. Podróż zakończyli tej jesieni. Swoje spostrzeżenia i część przygód z podróży opisywali na blogu www.loswiaheros.pl, który traktują jako „platformę inspiracyjną” dla osób, które chcą wyruszyć w nieznane, ale boją się postawić kropkę nad „i”.

 

 


Warsztaty biznesowe „Barbarzyńca w Państwie Środka – jak odnaleźć się na chińskim rynku pracy”

Piątek, godz. 12.30-15.00, Wyższa Szkoła Europejska (1)  (ul.  św. Filipa 25, Kraków)
Prowadzenie: Natalia Ożegalska – Łukasik
Warsztaty bezpłatne,  zapisy przez formularz

 

Tematyka warsztatów dotyczyć będzie współpracy w środowisku polsko – chińskim. Odbędą się w formie trzech wykładów z krótkimi przerwami:

I część: Ogólne otoczenie biznesowe w Chinach – uwarunkowania historyczne i społeczne
W tej części omówione zostaną główne cechy cywilizacji chińskiej, rys historyczny i społeczny. Na koniec przewidziana jest dyskusja o tym czym jest tzw. „Chinese dilemma”

II część: Techniki komunikacji i język
Ta część przybliży uczestnikom sekrety języka chińskiego i skutecznej komunikacji z Chińczykami. Spróbujemy spojrzeć na Europę oczami Chińczyka i Chiny oczami Europejczyka.

III część: Etykieta biznesu w Państwie Środka
W ostatniej części spotkania porozmawiamy o tym jak zrobić dobre wrażenie w Chinach, zostaną omówione także najważniejsze błędy popełniane przez obcokrajowców w trakcie współpracy z chińskim partnerem.

 

 


Gra planszowa „The Cross-Culture Tour Game”

Piątek, godz. 17.00-19.00 , Wyższa Szkoła Europejska (1)  (ul.  św. Filipa 25, Kraków)
Opracowanie i prowadzenie gry: Anna Florczyk (www.gryhr.pl/our_offer.html)
Uczestnictwo bezpłatne,  zapisy przez formularz

 

The Cross-Culture Tour Game jest planszową grą wykorzystującą tradycyjny schemat poruszania się po polach zgodnie z wyrzuceniem liczby oczek kostką.
Zadaniem uczestników jest odpowiadanie na cztery rodzaje pytań związanych z różnicami kulturowymi, które dotyczą: zachowań społecznych, faktów historycznych i geograficznych, sytuacji biznesowych oraz ryzyka podróżowania w danym kraju.
Gra jest ukierunkowana na otwarcie się na tematy związane z różnicami kulturowymi, rozwija komunikację międzykulturową i pomaga zrozumieć postawy i zwyczaje osób z innych części świata.

Uczestnicy mają możliwość:

 • uświadomienia sobie, jak łatwo może dochodzić do kolizji znaczeniowych, gdy funkcjonujemy w środowisku międzynarodowym
 • poznania odmiennych zachowań komunikacyjnych i efektywnych sposobów budowania relacji w środowisku międzynarodowym
 • zidentyfikowania czynników kulturowych, które mają wpływ na zachowania biznesowe partnerów
 • poszerzenia wiedzy na temat różnic w sposobie komunikacji, stylu zarządzania oraz postrzegania podstawowych zjawisk jak: czas, hierarchia, zaufanie, relacje
 • zrozumienia historii, zwyczajów, a przede wszystkim stosunków biznesowych panujące w różnych krajach
 • zwiększenia tolerancji wobec odmiennych poglądów i postaw
 • zapobiegania nieporozumieniom i konfliktom, które mogą wpłynąć na efekty współpracy, czy negocjacji.

Specyfikacja:

 • Warsztaty zostaną poprowadzone w języku polskim, natomiast przez wzgląd na tematykę, gra jest dostępna w języku angielskim
 • Ilość uczestników: 5-12 osób
 • Czas trwania gry: 2 godzin

 

 


Warsztaty Antydyskryminacyjne

Piątek, godz. 17.00-20.00, Wyższa Szkoła Europejska (1)  (ul.  św. Filipa 25, Kraków)
Prowadzenie: Joanna Grzymała-Moszczyńska
Warsztaty bezpłatne,  zapisy przez formularz

 

Zapraszamy na warsztaty dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji w kontekście wielokulturowości.

Podczas warsztatów poruszymy zagadnienia takie jak m.in. mechanizmy powstawania stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji w sytuacji kontaktów międzykulturowych. Wspólnie zastanowimy się i przećwiczymy możliwe sposoby przeciwdziałania nierównemu traktowaniu w kontekście międzykulturowym. Wiedza i umiejętności zdobyte podczas warsztatu mogą być przydatne zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

mgr Joanna Grzymała-Moszczyńska – psycholożka i trenerka antydyskryminacyjna, doktorantka w Instytucie Psychologii UJ. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Absolwentka Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego (pracownia wrażliwości kulturowej). Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne oraz warsztaty z zakresu wrażliwości i komunikacji międzykulturowej. W ostatnim czasie pracuje głównie z nauczycielami i nauczycielkami prowadzącymi klasy zróżnicowane kulturowo. Naukowo zajmuje się psychologią kulturową, psychologią migracji oraz psychologią uprzedzeń.

 

 

Pokaz Tańców Świata

Piątek,godz. 19.00-21:00, The Stage (ul. Łobzowska 3, Kraków)
Wstęp: wolny

 

Taniec to jedna z najstarszych form zabawy oraz wyrażania siebie i swoich emocji. Różne kultury świata wytworzyły własne style tańca, które najlepiej oddawały ich naturę, charakter. Ameryka Południowa ze swoimi gorącymi, energicznymi, pełnymi kultu ciała ruchami, powściągliwe, a zarazem bardzo zmysłowe tańce Indii, a także kultura żydowska z całą swoją statecznością i żywotnym dostojeństwem – wszystkie te skrajności wyrażają radość życia, choć w bardzo różny sposób.

Zazwyczaj pokazy ukierunkowane są na jeden styl. Tym razem będziecie mieli okazję zobaczyć różne tańce, nieprzystające do siebie nijak, wszystkie reprezentujące swoje kultury, ich witalność, emocjonalność i celebrację życia.

 

Wystąpią:

  • Zespół Tańca Izraelskiego „Kachol”
   w składzie: Awa Cybulska-Szymańczuk, Agnieszka Golenia, Aldona Kruk, Agnieszka Leśniak, Anna Sarna, Magda Szymańska, Magdalena Wielgus, Anna Cieślik
  • Zespół Tańca Indyjskiego „Chameli”
   towarzyszyć będą również: Aldona Kuźniar, Ewa Lohn, Anna Lohn, Joanna Ślaga, Gosia Wróblewska, Ania Hajec, Asia Kłosińska
  • Sekcja Kultury, Muzyki i Tańców Swingowych
  • Zespół tańca irlandzkiego i szkockiego Comhlan
   w składzie: Małgorzata Majewska, Anna Musiał, Anna Zięcik

 

 

Konferencja Naukowa „Kultura jedzenia, jedzenie w kulturze”

Sobota, godz.  9:30 – 18:30, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji (Rynek Główny 34 III piętro, Kraków)
Niedziela, godz. 9:30 – 18:30, Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji (Rynek Główny 34 III piętro, Kraków)
Wstęp: wolny

 

Z przyjemnością zapraszamy na studecko-doktorancko-ekspercką konferencję naukową „Kultura jedzenia, jedzenie w kulturze”, organizowaną przez Koło Naukowe Porównawczych Studiów Cywilizacji w ramach pierwszej odsłony festiwalu „Kultiwarium”, promującego współpracę i dialog między kulturami. Zwyczaje związane z jedzeniem są jednym z najistotniejszych elementów każdej kultury – wpajane od dziecka, sankcjonowane społecznie i religijnie – stanowią dla człowieka nie tylko element codziennego stylu życia, ale także manifest tożsamości. Zwyczaje żywieniowe są zatem i tym, co w istotny sposób różnicuje kultury, stając się nierzadko przyczyną politycznych sporów i nieporozumień. Konferencja ma na celu ukazać tę różnorodność i przedstawić jej przyczyny zarówno z perspektywy kulturowej, religijnej, jak i psychologicznej, aby – kierując się naczelnym przesłaniem festiwalu – budować relacje pomiędzy kulturami poprzez ich poznawanie i wzajemne zrozumienie.

Plan konferencji można zobaczyć tutaj:  harmonogram

 

 

Warsztaty Kulinarne Kuchni Egzotycznej

Sobota, godz. 11:00 – 14:00, Zespół Szkół Gastronomicznych nr 2 (ul. Jana Zamoyskiego 6, Kraków
Koszt udziału w całych warsztatach to 10 zł, zapisy przez formularz

 

Mniam…mniam… Czyli Warsztaty Kulinarne Kuchni Egzotycznej – lubicie jeść? bo my baaardzo!!! Lubicie jeść smacznie? – No właśnie… O to chodzi, prawda? Jeśli jeszcze na dodatek lubicie w kuchni urozmaicenie, te warsztaty są dla Was! Zapraszamy gorąco na spotkanie z kuchnią hinduską, meksykańską i dodatkowymi niespodziankami… Potrawy zostaną przygotowane pod okiem kulinarnych mistrzów restauracji Hot Chili i Alebriche, z pomocą uczniów szkoły gastronomicznej przy ul. Zamoyskiego w Podgórzu. Tam też spotykamy się na obserwację, praktyczną naukę kulinarnej sztuki i degustację! Wszystkim uczestnikom życzymy SMACZNEGO!

 

 


Warsztaty tradycyjnych gier z całego świata

Niedziela, godz. 19:00,  Artefakt Cafe (ul. Dajwór 3, Kraków)
Prowadzenie: Konrad Kochel, Piotr Waczyński
Wstęp: wolny

 

Serdecznie zapraszamy na pokaz oraz warsztaty tradycyjnych gier planszowych z całego świata!

Podczas pokazu poznamy historię, symbolikę oraz znaczenie tradycyjnych gier planszowych z Europy, Azji, Afryki oraz Ameryki Środkowej. Dowiemy się, w które z nich nadal grywa się z zapałem, a o których niemal już zapomniano – mimo że kiedyś przyciągały niezliczone rzesze pasjonatów.
W czasie warsztatów zagramy m.in. w tradycyjną chińską grę Madżong, pradawną grę Majów Puluc oraz starożytną grę egipskich faraonów – Senet. Poznamy także zasady gier średniowiecznych: poprzednika współczesnych warcabów – Alquerque – oraz grę wojowniczych wikingów, Hnefatafl.

Pokaz i warsztaty odbędą się przy współpracy firmy „Ecola” (www.ecola.com.pl)